Zamierzasz wziąć kredyt na mieszkanie? Zobacz z czym to się wiąże.

kredyt na mieszkanieZamierzasz wziąć kredyt na mieszkanie? Zobacz z czym to się wiąże.

Wiele osób, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie, bardzo często nie wiedzą jakie wymagania przedstawi im bank. Najczęściej sytuacja wygląda w ten sposób, że decyzja zapada pod wpływem impulsu – szybka kalkulacja. Często pada pytanie: czy poradzę sobie ze spłatą kredytu, wybór mieszkania i wizyta w banku. Jak wykazuje sonda przeprowadzona przez doradców kredytowych z Open Finance, zdecydowana większość kredytobiorców nie spodziewa się, że aby dostać kredyt należy posiadać wkład własny. Ludzie nie wiedzą że na przyznanie kredytu czeka się tygodniami oraz, że dochody należy dokładnie udokumentować.

Koszty kredytu to nie tylko odsetki. Wkład własny w wysokości od 6 do 9 procent ceny nieruchomości to absolutne minimum, które trzeba wpłacić, aby uzyskać pożyczkę. Przykładowo jeśli potrzebujemy 200 tys. zł. należy liczyć się z tym, że musimy mieć przygotowane od 15 do 20 tys. zł. Dodatkowo kupując mieszkanie u developera, należy wziąć pod uwagę, że istnieje konieczność opłacenia 2 proc. od wartości nieruchomości do Urzędu Skarbowego.
Wielu kredytobiorców nie zdaje sobie również sprawy, jak duże odsetki nalicza bank na spłatę kredytu. Większość osób ślepo wierzy w magiczne 4% widoczne w reklamach i zakłada, że przy 200 tysięcznym kredycie spłaci po 30 latach 208 tys. zł. Warto przyjrzeć się więc całkowitym kosztom kredytu RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), bowiem to właśnie ona determinuje rzeczywisty koszt kredytu. Średnio przy tej wysokości pożyczki przyjdzie nam spłacić w sumie nie 208 tys. zł. lecz prawie drugie tyle.

Decyzja o kredycie mieszkaniowym musi być przemyślana i podjęta z pełną świadomością. Warto wcześniej zasięgnąć rady specjalisty i dokładnie poznać zasady przyznawania kredytów.

Podobne wpisy

Leave a Comment

4 × two =